Dlaczego my
Kliknij kartę aby dowiedzieć
się więcej dlaczego
warto nas wybrać
 
Rekrutacja
Kliknij kartę aby dowiedzieć
się więcej o procedurach
rekrutacji do naszych szkół
 
Szkoła Podstawowa
Kliknij kartę aby dowiedzieć
się więcej o Społecznej
Szkole Podstawowej nr 2
 
Liceum
Kliknij kartę aby dowiedzieć
się więcej o Społecznym
Liceum Ogólnokształcącym
 
Smaller Default Larger

20240620 104226

Flag of Poland Dzień Dwujęzyczności Flag of the United Kingdom

W przeddzień zakończenia roku szkolnego 2023/ 24 Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie zorganizował Dzień Dwujęzyczności na Farmie Rzeszowskiej wprowadzający i przygotowujący do Światowego Dnia Dwujęzyczności. Inicjatorką obchodów tego święta była pani Agnieszka Chołody jedna z mam, której dwójka dzieci, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych uczy się w Zespole Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie. Pani Agnieszka podkreśla, że Święto Dwujęzyczności było obchodzone w szkole polonijnej w USA. Natomiast drugim językiem dzieci był język polski i to było święto dzieci i rodziców, którzy włożyli ogromny wkład w to, by pielęgnować naukę języka polskiego zamieszkując poza granicami kraju.

Zgodnie z definicją - wyjaśnia Grażyna Szarama dyrektor szkoły - dwujęzyczność to płynne posługiwanie się dwoma lub więcej językami oraz związane z tym osadzenie w kulturze i określony sposób myślenia.

Więcej zdjęć

Osoba dwujęzyczna często nie ma preferowanego języka i również swobodnie komunikuje się w obu. Do tego dochodzi jeszcze umiejętność szybkiego „przełączania się pomiędzy językami”. Frank Smith powiedział: ”jeden język ustawia cię w korytarzu życia, dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. W naszej szkole uczniowie mają możliwość nauki oprócz języka polskiego - języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i chorwackiego, co pozwala nam mieć nadzieję na poznawanie innych kultur i innych osobowości. Świętując Dzień Dwujęzyczności,  świętujemy też dzień języka polskiego i podkreślamy, że jesteśmy dumni ze swego pochodzenia pielęgnujemy nie tylko polską mowę, ale również kulturę i tradycję. Dwujęzyczność ma szczególny wymiar w naszej szkole, ponieważ uczą się w niej uczniowie, dla których językiem ojczystym jest inny język oraz uczniowie dla których językiem ojczystym jest język polski, ponieważ powrócili z zagranicy – podkreśla Grażyna Szarama , dyr. szkoły.

W czasie wydarzenia poruszony był też problem wszechobecnego i wszechogarniającego nas jako społeczeństwo hejtu. Jest to wyjątkowo negatywne zjawisko naszych czasów. Na Farmie Rzeszowskiej istnieje możliwość udziału w różnych aktywnościach, które zbliżają młodszych i starszych. To stwarza możliwość aktywnego i bardzo ciekawego spędzenia czasu. Odchodzimy od komputerów, więcej działamy w życiu realnym. Ma to ważne znaczenie szczególnie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Właścicielka Farmy Rzeszowskiej Marta Gumieniak stwierdza: „ Święto Dwujęzyczności jest jednym z wielu przykładów na to, jak pasja i determinacja mogą zmieniać świat na lepsze, otwierają nowe perspektywy dla młodych umysłów. To dowód na to, że marzenia mogą przybierać formy, które inspirują i uczą jednocześnie”.

W trakcie uroczystości nastąpiło również połączenie się on-line ( o godzinie 12:00 czasu polskiego czyli o godzinie 6:00 czasu nowojorskiego) z panią Danutą Świątek (nauczycielką j.polskiego w Nowym Jorku ), która zaprosiła całą społeczność szkolną do udziału w październikowym Światowym Dniu Dwujęzyczności.

Na co dzień nauczyciele uświadamiają jak krzywdzącym zjawiskiem jest zjawisko hejtu. Należałoby przytoczyć parę haseł dotyczących hejtu, a które zostały wymyślone przez uczniów różnych szkół. A są to:

- nie hejtuję - reaguję;

- wyprzedź hejt bądź great,

- hejtujesz nie królujesz,

- hejtujesz pożałujesz ,

- hejt to mowa nienawiści nie przyniesie Ci korzyści,

- pokonaj hejt w Internecie, bo hejt kolego to nic dobrego,

- kto hejtuje ten żałuje,

- temu, kto hejtuje rozumu brakuje,

- ja nigdy nie hejtuję i świetnie się z tym czuję,

- nie hejtuję tylko się koleguję,

- gdy hejtujesz tylko agresję powodujesz

Jakże potrzebne są wzorce dobrego zachowania, wzajemne przyjazne traktowanie siebie nawzajem, pozytywne relacje koleżeńskie i międzyludzkie. Obowiązkiem każdego dorosłego człowieka jest, aby uczulać i uwrażliwiać dzieci i młodzież na dobro i potrzeby drugiego człowieka. Każdy poszkodowany hejtem powinien wiedzieć, że jest to karalne, gdzie szukać pomocy i nie wstydzić się tego.

Ostatnie szkolne wydarzenie (w kończącym się roku szkolnym) przygotowane przez uczniów pod opieką nauczycieli, opiekunów oraz animatorów z Farmy było formą warsztatów umacniających poczucie własnej wartości oraz przygotowujących uczniów do pozytywnego postrzegania drugiego człowieka również w czasie wakacji.

DSC_4700
DSC_4702
DSC_4703
DSC_4707
DSC_4708
DSC_4709
DSC_4710
DSC_4711
DSC_4712
DSC_4714
DSC_4715
DSC_4716
Previous Next